Të vërteta të çuditshme që duhet të dini rreth udhëtimit ajror

Поистине странные факты, которых вы не знали об авиаперелетах

Nëse jeni një gjendje nervoze, kini kujdes: nga trupat e vdekur deri tek mundësitë  për t’u goditur nga rrufeja . Këtu janë 18 fakte që mund të bëjnë që ju t’i ktheni pas biletat e fluturimit tuaj të ardhshëm. Për fat të mirë, fluturimi, sidomos në një avion privat, është një nga mënyrat më të sigurta për të udhëtuar (kuptohet , nëqoftëse nuk keni vendosur të hiqni dorë ).

 1. Shumica e pilotëve janë goditur nga rrufeja

Një pilot thotë: “Më kanë goditur dy herë rrufeja. Shumicës së pilotëve u ka ndodhur kjo. Avionët janë projektuar në mënyrë të tillë që trupi i tyre të tërheqë rrufenë. Ndodhë  një hov dhe një shkrepje e  ndritshme, dhe kjo është ajo. Një rrufe nuk mund të marrë një avion poshtë “.

 1. Shumë avionë të transportit civil bartin kufomat dhe organe njerëzore.

Një pilot shkroi për Reddit: “Shumë mallra ajri barten nga fluturimet komerciale. Një nga ngarkesat gjithmonë  që mban shkurtesën HR,  do të thotë “Mbetje njerëzore”. “Disa njerëz vdesin duke qenë larg nga vendi ku ata duan të varrosen  Ata vendosen në një kuti prej druri, kështu që asnjë nga pasagjerët nuk do të shohë se çfarë ka brenda. E vetmja gjë që është e dyshimtë është forma e pazakontë e kontejnerit. “Nëse dëgjoni ose shihni shkurtimin” HR “në një fluturim Delta, kjo do të thotë se ka një trup të vdekur gjatë ndarjes së  ngarkesës.

Disa kompani, të tilla si EasyJet, nuk janë të angazhuar në operacione të tilla të transportit ajror, kështu që ju mund të jeni i sigurt se mbajtjet e tyre nuk përmbajnë arkivole.

Por nganjëherë ndodh që pasagjerët vdesin gjatë fluturimit, dhe linjat ajrore të ndryshme i trajtojnë këto raste në mënyra të ndryshme.

Поистине странные факты, которых вы не знали об авиаперелетах

 1. Kur pilotët lodhen, ata nganjëherë flenë të drejtë në kabinë

Sipas një sondazhi të kryer nga shoqata e pilotëve  britanik BALPA (Shoqata Britanike e Fluturimit), më shumë se gjysma e pilotëve (56%) pranojnë se kanë rënë në gjumë në kabinën e tyre . Për më tepër, pothuajse një e treta e të anketuarve (29%) thonë se ka pasur raste kur ata u zgjuan dhe gjetën bashkë pilotët e tyre në gjumë.

 1. Rolls Royce teston motorët e avionëve duke përdorur për gjuajtje me armë pulat e ngordhura

Zogjtë fluturojnë me shpejtësi deri në 299 km / h, dhe kjo i ngjan sikur luan  lojën  Angry Birds –Zogjtë e inatosur.

Поистине странные факты, которых вы не знали об авиаперелетах

 1. Sigurimi e aviacionit nuk do të ndihmojë ekuipazhin të merret me një pasagjer të dehur

Ndodh mjaft shpesh që një pasagjer i dehur të shqetesojë bordin e aeroplanit dhe të bëj zhurmë. Në të vërtetë, është një mashtrim i njohur për t’u përdorur nga terroristët: në këtë mënyrë mund të kontrolloni nëse ka roje në bord të veshur si civilë. Nëse doni të minimizoni probabilitetin e rrëmbimit, e vetmja mënyrë është të merrni me qera një aeroplan privat.

 1. Në bordin e aeroplanit shpesh gjendet një sëpatë

Funksionimi i sigurt i aeroplanëve shpesh kërkon që të ketë një sëpatë në bordin e avionit, e cila mund të jetë e nevojshme nëse dikush ka nevojë të thyejë një dritare ose një mur, në rast të zjarrit nga telat elektrik. Sipas raportimeve, pilotja e Germanwings Patrick Zondenheimer përdori një sëpatë duke u përpjekur të hynte në kabinën, ku bashkëpiloti i tij Andreas Lubitz kishte mbyllur veten dhe më pas drejtoi avionin në shkëmbin e ngurtë të Alpeve  Franceze.

 1. Kufjet në aeroplanët mund të mos jenë të markës më të re

Një punonjës anonim i linjës ajrore tha: “Kufjet që u shpërndahen udhëtarëve gjatë fluturimeve të gjata, nuk janë krejt të reja, edhe pse ato janë vulosur në një qese plastike. Fakti është se pas çdo fluturimi ato pastrohen dhe vulosen përsëri. Kjo nuk është e vetmja gjë e neveritshme që mund të hasni në kabinën e një aeroplani. “Është e mundshme që vetëm në aeroplanët privatë, udhëtarët mund të kursehen nga një eksperiencë e tille jo e hijshme .

 1. Dritat e kabinës janë të zbehura gjatë uljes në rast se ka një aksident

Piloti Tim Morgan shkroi për  Quora (Kuorën ): “Kur aeroplani ateron natën, dritat e kabinës janë  të thyera në një kënd të dobët në rast se gjatë uljes duhet të ndodhë evakuim .  Në këtë mënyrë sytë  mund të përshtaten me errësirën  ​​dhe ju do të shihni më mirë jashtë aeroplanit. “

Поистине странные факты, которых вы не знали об авиаперелетах

 1. Autoriteti i pilotit

Pilotët lejohen ligjërisht të arrestojnë njerëzit, të japin gjoba dhe madje të jenë dëshmitar gjatë përpilimit të një testament si dëshirë e fundit e ndonjë udhëtari  .

 1. Shmangeni Kafenë

Një përdorues shkroi për Redit: “Kafeja është absolutisht e neveritshme, sepse askush nuk e  pastron enën që servohet ajo  çdo mëngjes. Agjentët e stacionit të cilët paguhen shumë pak nuk kujdesen shumë për pastrimin e saj. Sigurisht, as unë . Kjo ndodhë sepse nuk na është dhënë furnizimi i duhur për ta pastruar .  Në shumicën e rasteve nga ena hudhet vetëm  llumi i kafesë , shpërlahet dhe hidhet përsëri kafe brenda  . “

 1. Turbulenca është më e forte gjatë pasdites

Mesazhi i mëposhtëm u botua në Reader’s Digest: “Nëse je një udhëtar nervoz, qoftë duke përdorur aeroplan privat ose komercial, rezervoni një fluturim në mëngjes. Fakti është se ngrohja e tokës shkakton përplasje ajrore në pasdite, dhe përveç kësaj, stuhitë  kanë  më shumë të ngjarë të ndodhin pasdite. “

Stjuardesa e aeroplanit të klasës biznes duke shërbyer me një filxhan kafe një udhëtar .
 1. Arritja në kohë është më e rëndësishme se marrja e të gjithë pasagjerëve

Një pilot tjetër tha: “Departamenti i Transportit i Shteteve të Bashkuara po realizon me  përpikmëri një prioritet kaq të lartë sa ka lëshuar një dekret, sipas të cilit pilotët nuk mund ta vonojnë fluturimin, edhe nëse afër 20% e udhëtarëve janë vonë për shkak të vonesës së lidhjes fluturimit. “

 1. Bashkë-pilotët u shërbehet meny e ndryshme

Bashkë-pilotët e të dy avionëve komercialë dhe privatë hanë të njëjtin ushqim për shkak të rrezikut të helmimit me ushqim. Kjo mund të bëhet e ndërlikuar nëse të dy pilotët janë vegjetarianë. Ata gjithashtu nuk lejohen të ndajnë ushqimin e tyre.

Поистине странные факты, которых вы не знали об авиаперелетах

 1. Tualetet mund të hapen nga jashtë

Në banjë ekziston një shul i vogël i fshehur brenda shenjës së WC. Nëse e tërheq atë, dera do të hapet.  Të gjeta – Pekaboo !

Поистине странные факты, которых вы не знали об авиаперелетах

 

 1. Në vitin 2003 një aeroplan u rrëmbye … dhe nuk është gjetur që atëherë.

Më 25 maj 2003, një Boeing 727, i rimodeluar për shërbimin e ngarkesave dhe për të transportuar naftë, u rrëmbye nga dy mekanikë. FBI dhe CIA filluan hetimet ndërkombëtare, por rrëmbyesit nuk u gjetën dhe vetë aeroplani duket se është zhdukur në ajër.

 1. Princi Çarles dhe Princi Uilliam nuk lejohen të fluturojnë së bashku

Me kërkesën e Mbretëreshës, djali i saj dhe nipi i madh nuk duhet të ndodhë kurrë të jenë pjesë e një bordi të njëjtë fluturimë. Dhe kjo është më se  kuptueshme – Sepse mbretëresha nuk mund të përballojë të humbasë dy trashëgimtarë menjëherë në rast se rrëzohet avioni.

Поистине странные факты, которых вы не знали об авиаперелетах

 1. Udhëtimi ajror është mënyra e dytë më e sigurt e transportit

Nëse duhet ta dini, i vetmi transport më i sigurt se aeroplani është ashensori.

 1. Fluturimi më i shkurtër botëror në botë është në mes të Ishujve Orknei në Skoci

Distanca e fluturimit midis dy ishujve të arkipelagut skocez është më i shkurtër se tek një pistë  e aeroportit të Edinburgut. Westray në Papa Westray është një fluturim dy-minutësh që konsiderohet fluturimi më i shkurtër i udhëtarëve në botë. Me që ra fjala , çmimi i biletës kthyese  për këtë fluturim është 63 dollarë.

                                                                                                                                                              Olga Shoshina

AVIA APP