Чудни вистинити  што треба да ги знаете за патувањето со авион

Поистине странные факты, которых вы не знали об авиаперелетах

Внимавајте,  ако се вознемирувате : од мртвите тела па до ударите од  гром. Еве 18 факти кои може да предизвикаат да се вратите од  следниот  лет. За среќа, летањето, особено со приватен авион, е еден од најбезбедните начини за патување (се разбира ако не сте се откажувале од летањето ).

 1. Повеќето пилоти биле погодени од гром

Еден пилот вели: “Бев погоден од два грома . Повеќето  од пилотите биле  . Авионите се дизајнирани на таков начин што нивното тело ја повлекува светлината . Се случува еден  вид на блескав  блиц и удар, и тоа е тоа. Громовите не можат да влијаат да одлетува авионот “.

 1. Многу цивилни транспортни авиони носат трупови и човечки органи.

Еден пилот  напиша за Reddit: “Многу авиопревозници се пренесуваат преку комерцијални летови.  Ако во едно од товарните носачи  е означено секогаш со HR,  значи дека во него има ” човечки отпад “.” Некои луѓе умираат  далеку од местата  каде што сакаат да бидат закопани. Тие се ставени во  дрвена кутија, па никој од патниците нема да знае што има внатре. Единственото нешто што е сомнително е необичниот облик на контејнерот. “Ако ја слушнете или ја видите кратенката” HR “на компанијата Delta  лет, ова значи дека постои мртво тело при разделувањето на багажот.

Поистине странные факты, которых вы не знали об авиаперелетах

Некои компании, како што е EasyJet, не се занимаваат со такви операции за воздушен транспорт, па можете да бидете сигурни дека во  нивните багажи нема ковчези.

Но понекогаш се случува патниците да умират за време на летот, а различни авиокомпании ги третираат овие случаи на различни начини.

 1. Кога пилотите се уморат, и понекогаш спијат во кабината

Според анкетата спроведена од британската асоцијација на  пилоти BALPA (British Flight Association), повеќе од половина од пилотите (56%) признаваат дека заспале во кабината. Покрај тоа, речиси една третина од испитаниците (29%) велат дека имало моменти кога се разбудиле и ги нашле своите копилоти заспани.

 1. Ролс Ројс ги тестира авионите со користење умрени кокошки за пукање со пушка

Птиците летаат со брзина до 299 км / ч, и изгледа како да  се игра играта  Нервозни птици – (Angry Birds).

Поистине странные факты, которых вы не знали об авиаперелетах

 1. Осигурувањето во воздухопловството нема да им помогне на екипажот да се справи со пијан патник

Многу е вообичаено за пијан патник да го наруши редот  и да предизвика вознимерост. Всушност, тоа е познат трик да се користи од страна на терористите: на овој начин може да се провери дали има чувари на бордот на авионот облечени како цивили. Ако сакате да ја минимизирате веројатноста за киднапирање, единствениот начин е да изнајмите приватен авион.

 1. Во авионот често се носи секира

Безбедното функционирање на авионите често бара да се има секира во анекс бордот  на авионот, која може да биде неопходна ако некој треба да  пробие на прозорец или на ѕид, во случај на пожар од електрични жици. Според извештаите, пилотите на Germanwings Патрик Zondenheimer користел  секира кога се обидуваал да влезе во кабината, каде што неговиот копилот  Андреас Lubitz се заклучил внатре , а потоа го летал авионот кај цврстата карпа на француските Алпи.

 1. Слушалките во авионите можеби не се сосема нови

Анонимен вработен во авиокомпанијата изјави: “Слушалките дистрибуирани на патниците  за време на долгите летови не се сосема нови, иако тие се запечатени во пластична кеса . Факт е дека по секој лет, тие се чистат и се стават во нови кутии и ова не е единственето вознемирувачко  нешто што може да се сретне во пилотската кабина на авионот. “Многу е веројатно дека само кај  приватните авиони, патниците можат да се спасат од такво неудобно  искуство.

 1. Кабинските светла се затемнети при спуштање во случај на несреќа

Пилотот Тим ​​Морган напиша за Куora (Quora): “Кога авионот  слетува, светлата  во кабината светат слабо во скриен  агол во случај ако за време на  слетувањето  треба да се случи евакуација. На овој начин, очите може да се прилагодат на темнина и ќе имат подобар вид надвор  од авионот. “

Поистине странные факты, которых вы не знали об авиаперелетах

 1. Авторитетот на Пилотот

Пилотите имаат законско право  да ги уапсат луѓето, да изречат парични казни, па дури и да сведочат кога се  составуваа тестамент како последна  волја  на некој патник.

 1. Избегнувајте го кафето

Еден корисник напиша за REDIT: “Кафето е апсолутно одвратно, бидејќи никој не  го чисти бокалот кај што се служи кафето секое утро . Агентите на агенцијата за служење  се платени многу малку и не се грижат многу за  чистењето.  Се разбира, и јас би го напаравил истото . Ова се случува затоа што  на нас не ни се дадени соодветните средства  за чистење и миење .Во повеќето случаи само ја истураме останатото кафе , го отплакнуваме и повторно ставаме кафе внатре . “

 1. Турбуленцијата е посилна за време на попладневните часови

Следнава порака беше објавен во Reader  Digest : “. Ако си нервозен патник , секогаш резервирај утрински лет без разлика дали користиш приватен или комерцијален авион .  Факт е дека затоплувањето на земјата предизвикува авионски несреќи во попладневните часови, а и временските бури со повеќе веројатност  може да се случуват во попладневните часови. “

Стјуардеса додека служи кафе на патник во бизнис класа .
 1. Навременото пристигнување е поважно од чекање на сите патници

Друг пилот рече: “Департаментот за транспорт во  САД  им дал таков висок приоритет и  издал декрет дека пилотите не можат да го одложат летот дури и ако 20% од патниците доцнат поради одложување  на летот  “.

 1. Ко-пилотите се служат со различно мени

Ко-пилотите на комерцијални и приватни авиони ја јадат истата храна поради ризикот од труење со храна. Ова може да биде комплицирано ако двајцата пилот се вегетаријанци. Исто така, не им е дозволено да ја делат својата храна.

Поистине странные факты, которых вы не знали об авиаперелетах

 1. Тоалетите може да се отворат однадвор

Постои мала брава во тоалетот во внатрешноста на тоалетниот знак. Ако го чепкаш, вратата ќе се отвори. Те најдов – Пекабоо!

Поистине странные факты, которых вы не знали об авиаперелетах

 1. Во 2003 година еден авион бил киднапиран … и оттогаш не е пронајден.

На 25 мај 2003 година, Боинг 727, пренаменет  за  карго служба  и транспорт на нафта, беше киднапиран од двајца механичари . ФБИ и ЦИА започнаа меѓународни истраги, но киднаперите не беа пронајдени и самиот авион се чини дека исчезна во воздухот.

 1. Принцот Чарлс и принцот Вилијам не смеат да летаат заедно со ист лет

На барање на кралицата, нејзиниот син и внук никогаш не треба да се случи да бидат дел од истиот авионски лет. И тоа е повеќе разбирливо – затоа што кралицата не може да си дозволи да пропушти двајца наследници веднаш  да ги изгуби ако авионот се урна.

Поистине странные факты, которых вы не знали об авиаперелетах

 1. Воздушниот сообраќај е вториот најсигурен начин на транспорт.

Ако треба да знаете, единствениот превоз што е посигурен од авионот е лифтот.

 1. Најкраткиот светски лет во светот е во помеѓу Оркниевите Острови во ШкотскаРастојанието на летот помеѓу двата острови на шкотскиот архипелаг е пократко отколку пистата во аеродромот во Единбург. Летот од Вестрај до Папа Вестрај е две -минутен лет кој се смета за најкраткиот патнички лет во светот. Патем, цената на повратен билет за овој лет чини 63 долари.

                                                                   Олга Шошина

AVIA APP